AE775L16-14SW
Mfr.Part #
AE775L16-14SW
Description
CONN PLUG FMALE 14POS CRIMP
Voltage Rating :
600VDC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Features :
Orientation :
W
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Datasheets
AE775L16-14SW
Conesys AE775L16-14SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L16-14SW Overview
AE775L16-14SW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14SW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14SW Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER