AE775L16-14PZ
Mfr.Part #
AE775L16-14PZ
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Orientation :
Z
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
AE775L16-14PZ
Conesys AE775L16-14PZ
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE775L16-14PZ Overview
AE775L16-14PZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14PZ Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14PZ Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER