AE775L16-14PY-LC
Mfr.Part #
AE775L16-14PY-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 14POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
Housing Color :
Material Flammability Rating :
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
14
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Orientation :
Y
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Datasheets
AE775L16-14PY-LC
Conesys AE775L16-14PY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L16-14PY-LC Overview
AE775L16-14PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14PY-LC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT