AE775L16-14PY
Mfr.Part #
AE775L16-14PY
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Mounting Feature :
Orientation :
Y
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
600VDC
Datasheets
AE775L16-14PY
Conesys AE775L16-14PY
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L16-14PY Overview
AE775L16-14PY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14PY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14PY Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER