AE775L16-14PX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L16-14PX
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
Shell Material :
Aluminum
Voltage Rating :
600VDC
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Product Status :
Active
Features :
Package :
Box
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
14
Base Product Number :
AE775L
Orientation :
X
Shell Size - Insert :
16-14
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Shielding :
Shielded
Datasheets
AE775L16-14PX
Conesys AE775L16-14PX
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L16-14PX Overview
AE775L16-14PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14PX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14PX Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER