AE775L16-14PW-LC
Mfr.Part #
AE775L16-14PW-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 14POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
W
Box
Housing Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Size - Insert :
16-14
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Active
Contact Size :
Mounting Feature :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
14
Datasheets
AE775L16-14PW-LC
Conesys AE775L16-14PW-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L16-14PW-LC Overview
AE775L16-14PW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14PW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14PW-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT