AE775L16-14PW
Mfr.Part #
AE775L16-14PW
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Voltage Rating :
600VDC
Shell Size - Insert :
16-14
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Orientation :
W
Package :
Box
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Termination :
Datasheets
AE775L16-14PW
Conesys AE775L16-14PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L16-14PW Overview
AE775L16-14PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14PW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14PW Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER