AE775L16-14P-LC
Mfr.Part #
AE775L16-14P-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 14POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
16-14
Mounting Feature :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
Material Flammability Rating :
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Shell Size, MIL :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE775L16-14P-LC
Conesys AE775L16-14P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L16-14P-LC Overview
AE775L16-14P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14P-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT