AE775L16-14P
Mfr.Part #
AE775L16-14P
Description
CONN PLUG MALE 14POS GOLD CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
16-14
Mounting Feature :
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Features :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
14
Primary Material :
Metal
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
AE775L16-14P
Conesys AE775L16-14P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L16-14P Overview
AE775L16-14P Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14P Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14P Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER