AE775L14-19SY
Mfr.Part #
AE775L14-19SY
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
19
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
600VDC
Features :
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Orientation :
Y
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
AE775L14-19SY
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L14-19SY Overview
AE775L14-19SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-19SY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-19SY Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER