AE775L14-19SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L14-19SX
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
19
Orientation :
X
Primary Material :
Metal
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shell Finish :
Electroless Nickel
Base Product Number :
AE775L
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Color :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Package :
Box
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Datasheets
AE775L14-19SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L14-19SX Overview
AE775L14-19SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-19SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-19SX Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER