AE775L14-19SW
Mfr.Part #
AE775L14-19SW
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Base Product Number :
AE775L
Termination :
Crimp
Orientation :
W
Shell Size, MIL :
Primary Material :
Metal
Shielded
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE775L14-19SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L14-19SW Overview
AE775L14-19SW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-19SW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-19SW Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER