AE775L14-19S
Mfr.Part #
AE775L14-19S
Description
CONN PLUG FMALE 19POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Orientation :
N (Normal)
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
Mounting Feature :
Termination :
Crimp
Primary Material :
Metal
Bayonet Lock
Voltage Rating :
600VDC
Shell Material :
Aluminum
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
AE775L14-19S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-19S Overview
AE775L14-19S Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-19S Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-19S Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER