AE775L14-19PY
Mfr.Part #
AE775L14-19PY
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
Y
Voltage Rating :
600VDC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Color :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Termination :
Datasheets
AE775L14-19PY
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L14-19PY Overview
AE775L14-19PY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-19PY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-19PY Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER