AE775L14-19PW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L14-19PW
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
19
Shell Material :
Aluminum
Color :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
600VDC
Orientation :
W
Base Product Number :
AE775L
Contact Finish - Mating :
Gold
Termination :
Crimp
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shielding :
Shielded
Package :
Box
Mounting Feature :
Primary Material :
Metal
Datasheets
AE775L14-19PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L14-19PW Overview
AE775L14-19PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-19PW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-19PW Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER