AE775L14-18SZ-LC
Mfr.Part #
AE775L14-18SZ-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Circular Connector Housings
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Features :
Housing Color :
Orientation :
Z
Mounting Feature :
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
14-18
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Shielded
Contact Type :
AE775L
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Material Flammability Rating :
Datasheets
AE775L14-18SZ-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE775L14-18SZ-LC Overview
AE775L14-18SZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18SZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18SZ-LC Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT