AE775L14-18SZ
Mfr.Part #
AE775L14-18SZ
Description
CONN PLUG FMALE 18POS CRIMP
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Aluminum
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
600VDC
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Z
Features :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
18
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size - Insert :
14-18
Mounting Feature :
Termination :
Active
Color :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
AE775L14-18SZ
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE775L14-18SZ Overview
AE775L14-18SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18SZ Circular Connectors applications.
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER