AE775L14-18SY-LC
Mfr.Part #
AE775L14-18SY-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Number of Positions :
18
Connector Type :
Plug Housing
Shielding :
Shielded
Housing Color :
Orientation :
Y
Contact Type :
Shell Size - Insert :
14-18
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE775L14-18SY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L14-18SY-LC Overview
AE775L14-18SY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18SY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18SY-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT