AE775L14-18SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L14-18SY
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 18POS CRIMP
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Number of Positions :
18
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Mounting Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating :
600VDC
Orientation :
Y
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Color :
Shell Size - Insert :
14-18
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
Package :
Box
Product Status :
Active
Base Product Number :
AE775L
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
AE775L14-18SY
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L14-18SY Overview
AE775L14-18SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18SY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18SY Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER