AE775L14-18SX-LC
Mfr.Part #
AE775L14-18SX-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Type :
For Female Sockets
Orientation :
X
Features :
Contact Type :
14-18
Contact Size :
20
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Datasheets
AE775L14-18SX-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L14-18SX-LC Overview
AE775L14-18SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18SX-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT