AE775L14-18SX
Mfr.Part #
AE775L14-18SX
Description
AE7 18C 18#20 SKT PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Material :
Aluminum
Primary Material :
Metal
Box
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Color :
Orientation :
X
Bayonet Lock
Termination :
Datasheets
AE775L14-18SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L14-18SX Overview
AE775L14-18SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18SX Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER