AE775L14-18SW
Mfr.Part #
AE775L14-18SW
Description
CONN PLUG FMALE 18POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
18
Voltage Rating :
600VDC
Active
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
14-18
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
W
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
AE775L14-18SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L14-18SW Overview
AE775L14-18SW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18SW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18SW Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER