AE775L14-18S-LC
Mfr.Part #
AE775L14-18S-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Feature :
Housing Color :
Bayonet Lock
Type :
For Female Sockets
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Size :
20
Datasheets
AE775L14-18S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-18S-LC Overview
AE775L14-18S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18S-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT