AE775L14-18S
Mfr.Part #
AE775L14-18S
Description
CONN PLUG FMALE 18POS CRIMP
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
N (Normal)
Features :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
18
Primary Material :
Metal
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Color :
Shell Size, MIL :
Voltage Rating :
600VDC
Termination :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE775L14-18S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-18S Overview
AE775L14-18S Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18S Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18S Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER