AE775L14-18PY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L14-18PY-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG MALE 18POS INLINE
Stock
110
In Stock :
110
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size, MIL :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Number of Positions :
18
Features :
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Package :
Box
Contact Size :
20
Housing Color :
Base Product Number :
AE775L
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
14-18
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
Y
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Datasheets
AE775L14-18PY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L14-18PY-LC Overview
AE775L14-18PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18PY-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT