AE775L14-18PY
Mfr.Part #
AE775L14-18PY
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
Y
Material Flammability Rating :
Contact Finish - Mating :
Gold
Box
Termination :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Primary Material :
Metal
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Voltage Rating :
600VDC
MIL-DTL-26482 Series II
Color :
Datasheets
AE775L14-18PY
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L14-18PY Overview
AE775L14-18PY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18PY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18PY Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER