AE775L14-18PW-LC
Mfr.Part #
AE775L14-18PW-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 18POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Note :
Contacts Not Included
Free Hanging (In-Line)
Housing Color :
Connector Type :
Plug Housing
Type :
For Male Pins
Orientation :
W
Features :
Contact Size :
20
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Datasheets
AE775L14-18PW-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L14-18PW-LC Overview
AE775L14-18PW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18PW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18PW-LC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT