AE775L14-18PW
Mfr.Part #
AE775L14-18PW
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
W
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size, MIL :
Termination :
Crimp
Connector Type :
Plug, Male Pins
Primary Material :
Metal
MIL-DTL-26482 Series II
Current Rating (Amps) :
7.5A
18
Color :
Product Status :
Active
Voltage Rating :
600VDC
Material Flammability Rating :
Datasheets
AE775L14-18PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L14-18PW Overview
AE775L14-18PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18PW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18PW Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER