AE775L14-18P
Mfr.Part #
AE775L14-18P
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
110
In Stock :
110
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
14-18
Color :
Termination :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Features :
Primary Material :
Metal
MIL-DTL-26482 Series II
Voltage Rating :
600VDC
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE775L14-18P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-18P Overview
AE775L14-18P Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-18P Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-18P Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER