AE775L14-15PY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L14-15PY-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
79
In Stock :
79
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Product Status :
Active
Contact Type :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Number of Positions :
15
Contact Size :
Orientation :
Y
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Features :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Package :
Box
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shielding :
Shielded
Type :
For Male Pins
Base Product Number :
AE775L
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Feature :
Housing Color :
Shell Size - Insert :
14-15
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE775L14-15PY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L14-15PY-LC Overview
AE775L14-15PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-15PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-15PY-LC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT