AE775L14-15PY
Mfr.Part #
AE775L14-15PY
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Orientation :
Y
Voltage Rating :
600VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE775L14-15PY
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L14-15PY Overview
AE775L14-15PY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-15PY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-15PY Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER