AE775L14-15PW
Mfr.Part #
AE775L14-15PW
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Voltage Rating :
600VDC
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Orientation :
W
Datasheets
AE775L14-15PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L14-15PW Overview
AE775L14-15PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-15PW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-15PW Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER