AE775L14-15P
Mfr.Part #
AE775L14-15P
Description
CONN PLUG MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
79
In Stock :
79
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Shell Size, MIL :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
14-15
Datasheets
AE775L14-15P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-15P Overview
AE775L14-15P Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-15P Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-15P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER