AE775L14-12SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L14-12SX
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 12POS CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Bayonet Lock
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Voltage Rating :
600VDC
Features :
Base Product Number :
AE775L
Color :
Orientation :
X
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Package :
Box
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Product Status :
Active
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
12
Mounting Feature :
Datasheets
AE775L14-12SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L14-12SX Overview
AE775L14-12SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12SX Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER