AE775L14-12SW-LC
Mfr.Part #
AE775L14-12SW-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Base Product Number :
AE775L
Type :
For Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
Orientation :
W
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Type :
Active
Housing Color :
Datasheets
AE775L14-12SW-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L14-12SW-LC Overview
AE775L14-12SW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12SW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12SW-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT