AE775L14-12S-LC
Mfr.Part #
AE775L14-12S-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Contact Type :
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Housing Color :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Datasheets
AE775L14-12S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-12S-LC Overview
AE775L14-12S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12S-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT