AE775L14-12S
Mfr.Part #
AE775L14-12S
Description
CONN PLUG FMALE 12POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL-DTL-26482 Series II
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Mounting Feature :
Color :
Material Flammability Rating :
Shell Size, MIL :
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Orientation :
N (Normal)
Termination :
Datasheets
AE775L14-12S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-12S Overview
AE775L14-12S Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12S Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12S Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER