AE775L14-12PX-LC
Mfr.Part #
AE775L14-12PX-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Type :
Crimp
Orientation :
X
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
AE775L
Contact Size :
Datasheets
AE775L14-12PX-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L14-12PX-LC Overview
AE775L14-12PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12PX-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT