AE775L14-12PX
Mfr.Part #
AE775L14-12PX
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
502
In Stock :
502
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Free Hanging (In-Line)
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
600VDC
12
Color :
Shell Size - Insert :
14-12
Material Flammability Rating :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Box
Primary Material :
Metal
Datasheets
AE775L14-12PX
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L14-12PX Overview
AE775L14-12PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12PX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12PX Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER