AE775L14-12PW
Mfr.Part #
AE775L14-12PW
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
502
In Stock :
502
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Color :
Number of Positions :
12
Shell Size - Insert :
14-12
Metal
Base Product Number :
AE775L
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Voltage Rating :
600VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Orientation :
W
Datasheets
AE775L14-12PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L14-12PW Overview
AE775L14-12PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12PW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12PW Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER