AE775L14-12P-LC
Mfr.Part #
AE775L14-12P-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 12POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Shielded
Housing Color :
Features :
Note :
Contacts Not Included
Bayonet Lock
Type :
For Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Number of Positions :
12
Base Product Number :
AE775L
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
Datasheets
AE775L14-12P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-12P-LC Overview
AE775L14-12P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12P-LC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT