AE775L14-12P
Mfr.Part #
AE775L14-12P
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
502
In Stock :
502
Number of Positions :
12
Orientation :
N (Normal)
Base Product Number :
AE775L
Shell Size - Insert :
14-12
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Voltage Rating :
600VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
AE775L14-12P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L14-12P Overview
AE775L14-12P Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L14-12P Applications
There are a lot of Conesys
AE775L14-12P Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER