AE775L12-10SZ
Mfr.Part #
AE775L12-10SZ
Description
AE7 10C 10#20 SKT PLUG
Number of Positions :
10
Orientation :
Z
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
AE775L12-10SZ
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE775L12-10SZ Overview
AE775L12-10SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10SZ Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER