AE775L12-10SY
Mfr.Part #
AE775L12-10SY
Description
AE7 10C 10#20 SKT PLUG
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Orientation :
Y
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
AE775L12-10SY
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L12-10SY Overview
AE775L12-10SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10SY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10SY Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER