AE775L12-10SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L12-10SX
Manufacturer
Conesys
Description
AE7 10C 10#20 SKT PLUG
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Orientation :
X
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions :
10
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Primary Material :
Metal
Package :
Box
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
600VDC
Shielding :
Shielded
Features :
Color :
Mounting Feature :
Material Flammability Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Datasheets
AE775L12-10SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L12-10SX Overview
AE775L12-10SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10SX Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER