AE775L12-10SW
Mfr.Part #
AE775L12-10SW
Description
AE7 10C 10#20 SKT PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Orientation :
W
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE775L12-10SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L12-10SW Overview
AE775L12-10SW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10SW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10SW Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER