AE775L12-10S
Mfr.Part #
AE775L12-10S
Description
AE7 10C 10#20 SKT PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielded
Voltage Rating :
600VDC
Termination :
Box
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Primary Material :
Metal
Color :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Datasheets
AE775L12-10S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L12-10S Overview
AE775L12-10S Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10S Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10S Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER