AE775L12-10PY-LC
Mfr.Part #
AE775L12-10PY-LC
Description
AE7 10C 10#20 PIN PLUG
Stock
220
In Stock :
220
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Male Pins
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size - Insert :
12-10
Orientation :
Y
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE775L12-10PY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L12-10PY-LC Overview
AE775L12-10PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10PY-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT