AE775L12-10PY
Mfr.Part #
AE775L12-10PY
Description
AE7 10C 10#20 PIN PLUG
Stock
220
In Stock :
220
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Y
Shell Size - Insert :
12-10
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Feature :
Termination :
Electroless Nickel
Current Rating (Amps) :
7.5A
Package :
Box
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
AE775L12-10PY
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L12-10PY Overview
AE775L12-10PY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10PY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10PY Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER