AE775L12-10PW
Mfr.Part #
AE775L12-10PW
Description
AE7 10C 10#20 PIN PLUG
Stock
220
In Stock :
220
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
12-10
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Voltage Rating :
600VDC
Orientation :
W
Box
Primary Material :
Metal
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Datasheets
AE775L12-10PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L12-10PW Overview
AE775L12-10PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L12-10PW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L12-10PW Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER